Kai „suima“ radikulitas

Mane jau kelintą kartą iš eilės „suima“ radikulitas, dažnai tai atsitinka, kai darbuojuosi sode: raviu, ar renku lapus. Kartais keldamasis iš lovos jaučiu skausmus. Ar yra kokių priemonių, kurios padėtų išvengti radikulito? Esu girdėjęs, kad padeda speciali mankšta.
Povilas, 68 metai

Atsako specialistas šeimos gydytojas Renatas Dainius:
– Radikulitas – tai daugiau liaudyje vartojamas pavadinimas ir nėra diagnozė. Vadinamasis „radikulitas“ – mechaninis uždegimas, kylantis, kai sudirginamos nervinės šaknelės. Jas gali žaloti tarpslankstelinių diskų susidėvimas arba kaulinės išaugos. Tikrą radikulitinį skausmą sukelia stuburo smegenų dangalų ir nervinių šaknelių dirginimas bei prispaudimas. Tai gali atsitikti, kai žmogus yra netaisyklingoje pozoje. Nervinė šaknelė atsakinga už tam tikrą raumenį, todėl ją prispaudus pradeda gamintis pieno rūgštis raumenyje, būtent dėl to atsiranda skausmas. Jis kamuoja ne tik nugaros srityje, bet ir pilvo, kirkšnies zonose. Dažnai pacientai tiriasi, nes nesupranta, kodėl skauda tokiose vietose, o paaiškėja, kad tai – radikulitas.

Kaip gydyti
Jau ne pirmą kartą susidūrę su tokiu skausmu iš karto žino, kas jiems atsitiko. Kitiems, kurie susiduria su radikulitu pirmą kartą, iš karto siūlyčiau kreiptis į daktarą. Aišku, priklauso ir nuo skausmo. Kartais žmones skausmas taip „surakina“, kad sunku pajudėti, tuomet reikia kviesti gydytoją, kad suleistų vaistų. Jei jau žinoma, kad tai yra radikulitas, padeda šiluma, šildomieji tepalai, kuriais galima ištrinti skaudamą vietą. Taip pat galima lengvai pačiam pamasažuoti, jei tik pasiekiate.

Norint apsisaugoti
Siekiant išvengti radikulito reikia nuolat stiprinti nugaros raumenis, tai puikiai galima daryti sportuojant: plaukiojant, treniruojantis sporto salėje. Tiesa, turėtumėte viską daryti pasitariant su instruktoriumi, pasirenkant jums skirtą individualią programą. Labai svarbu ir čiužinys, ant kurio miegate. Kai miegate, raumenys atsipalaiduoja, tuomet stuburo niekas nebelaiko, todėl gali prisispausti stuburo šaknelės. Dėl šios priežasties reiktų rinktis tokį čiužinį, kuris atkartoja natūralias stuburo formas. Taip pat svarbu, kad žmogaus darbo vieta būtų ergonomiška, atitiktų žmogaus fiziologiją. Kitos priežastys: netaisyklinga sėdėsena dirbant ar važiuojant automobiliu, ypač kai atidaromas langas ir pučia šaltas vėjas. Dirbant sode, rinkitės tokias pozicijas, kad stuburas būtų tiesus. Nekelkite daiktų pasilenkę, pritūpkite.

Tarp kitko:
Laikino nedarbingumo atžvilgiu radikulitas užima antrą vietą po gripo;
Vyrai serga dažniau negu moterys;
Dažniausiai serga jauni (30-50 metų) žmonės, tai yra pačios darbingiausios amžiaus grupės atstovai.